Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Grada Karlovca i Duge Rese izgrađen je u sklopu ISPA projekta, prvog komunalnog projekta u RH sufinanciranog sredstvima predpristupnih fondova Europske unije.
Veliki kompleks ima tri stupnja pročišćavanja otpadnih voda, a s radom je započeo 30.5.2011. godine.
Izgradnja i zanimljivosti

Na uređaju je ugrađeno preko 14 000 m3 betona. Beton se vozi mikserima po 6 m3 i kada bi posložili kolonu miksera bila bi dugačka 21 km.
Na velikom gradilištu radnici su ugradili preko 1 milijun i 600 tisuća kilograma željeza koji je dovažan kamionima – šleperima. Ta količina željeza stane u 60 šlepera koji čine kolonu od 1000 metara.
Za poboljšanje nosivosti terena svi su objekti temeljeni na mlazno injektiranim stupnjacima. Ukupno je izbušeno 13400 m stupnjaka dubine (duljine) od 3-8 metara. To je kao da bušite kanal u zemlji promjera 15 cm od Karlovca do Ozlja.
Izvedeno je preko 15 000 m2 oplate- to je konstrukcija u koju se izljeva svježi beton i zatim očvršćuje. Drugačije rečeno, ta je površina veća od površine travnjaka 2 stadiona FC Barcelona – Camp Nou. Za izradu, montažu i demontažu oplate tesari su morali raditi 20 000 sati. Usporedbe radi, svaki čovjek godišnje odradi oko 2192 sata.
UPOV se prostire na površini velikoj oko 10 ha ili 15 stadiona Camp Nou.
Velika površina ograđena je sa 1725 m mrežaste ograde, a prostor između objekata čini 1230 m prometnica sa 10 000 m2 površine asfaltnih zastora. To je oko 2500 tona asfalta ili konvoj od 100 šlepera dugačak 1500 metara.
Za obilazak uređaja potrebno je prosječno 2000 odraslih i 4000 dječjih koraka.

Kako se odvija proces pročišćavanja?
Otpadne vode koje dolaze na uređaj sadrže : krupni i sitni komunalni otpad, pijesak i masnoće, organske tvari, visoku razinu fosfora i dušika , a kroz tri stupnja pročišćavanja ( mehaničko, biološko i kemijsko) uklanja se : otpad koji je prije postojanja uređaja završavao u rijekama, razgrađuju se organske tvari i smanjuju se nutrijenti fosfor, ugljik i dušik.
Edukacija na UPOV-u

Od vremena dok je još bio gradilište, naš uređaj česta je „meta“ posjetitelja različite dobi i profesija.
Predstavnici struke ističu ga kao primjer dobre prakse, a učenici i studenti rado ga odabiru kao mjesto održavanja terenske nastave.
Zahvaljujući našem projektu „Edukavika“, karlovački osnovci uče o značaju pročišćavanja otpadnih voda za čistoću rijeka i okoliša te zdrave budućnosti našeg grada.
INFORMATIVNI LETAK
Kako naš uređaj pomaže u očuvanju rijeka i okoliša doznajte u ovom letku.