Novosti
Kategorija: Vijesti
Smart rješenja za bolju uslugu u očitanju vodomjera
Danas je u prostorijama Vodovoda i kanalizacije održana konferencija za medije na temu provedbe projekta daljinskog očitanja sekundarnih vodomjera u zgradama.
O navedenoj temi, direktorica Vodovoda i kanalizacije Katarina Malenica istaknula je sljedeće:
„Jedna od strateških odrednica naše tvrtke je digitalizacija poslovanja s ciljem smanjenja troškova, povećanja kvalitete poslovnih procesa , smanjenje gubitaka i najvažnije porasta kvalitete usluga za naše korisnike. Ovaj projekt je upravo na tom tragu, realiziran je u suradnji sa tvrtkama Končar- Inem i Odašiljači i veze te im se ovim putem zahvaljujem na odlično odrađenom poslu. Kroz projekt je ugrađeno 180 vodomjera u 8 ulaza te je tendencija nastaviti u tom pravcu. Kroz ovaj sustav ubrzava se dinamika očitanja i daje se točnost podataka, naši očitači ne trebaju izlaziti na teren da bi očitali potrošnju vode, već se podaci direktno prenose u sustav, omogućuje se praćenje potrošnje u realnom vremenu, što utječe na mogućnost ranog otkrivanja primjerice prekomjerne potrošnje vode, tj. kvarova i curenja na internim instalacijama korisnika. To je za njih važno jer utječe na konačnu potrošnju vode i sam iznos računa za vodne usluge.“
Predstavnik tvrtke Končar- Inem, Vladimikr Špišić opisao je kako sustav funkcionira:
„Vodomjeri su smješteni u zgradama u ormarićima, fizički su povezani sa komunikacijskim uređajem koji preko komunikacijske platforme OIV-a prenosi podatke. Podaci se šalju svakih 15 minuta, što je za korisnika jako dobro, može dobiti informaciju da li je došlo do puknuća na instalaciji, da li je primjerice na polovici mjeseca prešao prosječnu potrošnju. Vrijednost za Vodovod i kanalizaciju je da s ovakvim podacima mogu raditi analizu gubitaka.
Također, istaknuo je da sva pametna rješenja moraju biti sigurna:
„ Sve više slušamo o kibernetičkim napadima. Ovaj sustav podržava sve potrebne sigurnosne standarde, a podaci koju se šalju preko mreže su kriptirani „
Tomislav Marić iz tvrtke Odašiljači i veze istaknuo je kako je ovo dio velikog projekta u Karlovcu, poznatog pod imenom SenzoriKA:
„Preko 42 % svih gubitaka u mreži energenata pa tako i vode događa se u zgradarstvu pa je samim time bila namjera da sa modernim rješenjima krenemo u ovaj projekt, koji je zapravo pionir u RH te se nadamo da će to postati nacionalni standard. EU sve to podržava kroz svoje direktive i vjerujemo da ćemo kroz EU fondove to iskoristiti za daljnji razvoj pametnog grada.“
Gradonačelnik Damir Mandić istaknuo je sljedeće:
„Posebna je vrijednost ovog projekta da se radi o hrvatskoj pameti, točnije u velikoj većini karlovačkoj.Kada smo radili Strategiju pametnog Grada 2018. g. izazov je bio kako napravit da bude živa , realna. Ovaj pristup putem „SenzoriKA-e“ uz podršku OIV-a i Končara doveo nas je do toga da danas imamo više projekata koji su temelj za budućnost. „
Pored rješenja daljinskog očitanja vodomjera, gradonačelnik je istaknuo i pilot rješenja vezano za parkiranje na tržnici i kod Zorin doma, naveo kako je u planu i pametni Tesla parking preko puta Gimnazije.
„To je priprema za ono što nas čeka, a čekaju nas EU sredstva vezana uz digitalno, zeleno i pametno“- dodao je Mandić.
Da su karlovačka smart rješenja prepoznata i šire, pokazuje i činjenica da je Karlovac upravo ušao u finale izbora za smart city rješenja u velikim gradovima, gdje nam društvo prave Rijeka, Zagreb, Sisak i Dubrovnik, a izbor provodi Udruga gradova sa portalom gradonačelnik.hr i Jutarnjim listom.