Novosti
Kategorija: Vijesti
Potrošnja vode ljeti: koristimo vodu racionalno, savjesno i u skladu sa propisima
Vodoopskrbni sustav našeg grada i okolice prostire se na 300 km 2, obuhvaća oko 700 km mreže cjevovoda, 6 vodocrpilišta, 12 vodosprema i 16 precrpnih stanica. Glavnina vodocrpIlišta, odnosno bunara vezana je uz razine podzemnih voda, što znači da su u sušnom razdoblju te razine manje, nego primjerice u jesen ili zimskom periodu. Količina vode u bunarima u ljetnom periodu dovoljna je za optimalnu vodoopskrbu cijelog konzumnog područja, međutim svi zajedno trebamo voditi računa o načinu korištenja vode.
Briga o javnom sustavu vodoopskrbe, nadležnost je naše tvrtke. Zahvaljujemo se savjesnim građanima koji dojavljuju kvarove na sustavu. Na svaku zaprimljenu dojavu, djelatnici izlaze na teren te rade procjenu težine kvara. Pritom podsjećamo kako se sanacije odvijaju prema prioritetima. To ne znači da nas nije briga za vodu koja istječe, već da je primarni kriterij priroda kvara. Naime, kada se dogodi kvar na magistralnom sustavu ili cjevovodu koji vodom opskrbljuje više ulica ili čak naselja, tada je takva sanacija prioritetna jer taj kvar utječe na distribuciju vode na širem području. Zato pozivamo sugrađane na suradnju i strpljenje u takvim situacijama. Pored sanacije, naša je briga i ulaganje u obnovu sustava. Godišnje, prosječno investiramo oko 13 milijuna kn u projekte. Također, kroz EU projekt Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac- Duga Resa obnovit će se 56 km vodoopskrbnih cjevovoda ( na području Karlovca to su Turanj, Kamensko, Zvijezda, Jamadol, Švarča, Drežnik, Hrnetić, Gornje Mekušje)
Kako postići kompromis između povećanih potreba i racionalne potrošnje, a s ciljem očuvanja vode i uštede u troškovima kućanstva, podsjećamo u nastavku:
- prilikom otvaranja slavine po ljeti često se pušta da voda teče sve dok ne postane hladna; umjesto toga, vodu je poželjno natočiti u boce i držati u frižideru
- zalijevanje vrtova, cvjetnjaka može se odvijati i uz racionalniju potrošnju vode-zalijevati rano ujutro ili u večernjim satima ; jednakovrijedno, a besplatno, je zalijevanje kišnicom- iako su ljeti oborine rjeđe, ipak ih ima
- ako perete automobil u svom dvorištu, činite to na travi jer ćete tako istovremeno zaliti travnjak
- tuširanje umjesto kupanja štedi vodu
- posuđe je bolje prati u perilici nego ručno
- voće i povrće možete oprati u zdjeli napunjenoj vodi, umjesto pod mlazom
- dok perete zube, zatvorite slavinu
- prilikom sapunanja ruku, slavina treba biti zatvorena
Nažalost, u ljetnom periodu javljaju se primjeri takve potrošnje vode koja je i neodgovorna i protuzakonita. Radi se o neovlaštenom korištenju vode sa hidranata. Takav postupak izaziva nestabilnosti u radu sustava jer dolazi do pada tlaka, prekida vodoopskrbe, hidrauličkih udara i puknuća cjevovoda. Zato molimo naše korisnike da vodu koriste u skladu sa propisima, tj. isključivo sa vlastitih priključaka spojenih na sustav vodoopskrbe. Djelatnici Vodovoda i kanalizacije pojačali su nadzor nad hidrantskim sustavima, a vas molimo da, ukoliko primijetite neovlašteno korištenje usluge vodoopskrbe, kontaktirate besplatni telefon 0800 400 047 .