Novosti
Kategorija: Vijesti
Zamućena/obojena voda
Obojena kao i zamućena voda nisu odraz vanjskog onečišćenja ili zagađenja, već su pojava koja se događa kod korisnika, a rezultat je podizanja i strujanja taloga koji je prisutan u cjevovodima svakog vodoopskrbnog sustava.
Pojavu zamućene i obojene vode uzrokuju različite situacije na sustavu, od kvarova, preko otvaranja ili zatvaranja ventila ( što može biti kako na javnoj tako i na internoj mreži), nestručnog rukovanja hidrantskim sustavom- naglog otvaranja ili zatvaranja,krađe vode, nadalje, obojenu vodu uzrokuju neispravne i dotrajale interne instalacije.
Na velikom području našeg grada i okolice izvode se radovi na obnovi komunalne infrastrukture, gdje se također odvijaju aktivnosti koje posljedično dovode do promjene smjera kretanja vode, tlakova ili pak hidrauličkih udara koji dovode do kvarova i puknuća i sve navedeno utječe na dizanje spomenutog taloga.
Veliki problem u ljetnom periodu uzrokuje neovlašteno korištenje vode sa hidranata, što dovodi do zamućenja, hidrauličkih udara i kvarova. Molimo građane da ukoliko primijete krađu vode sa hidranata da nas obavijeste na 0800 400 047
Zamućena i obojena nije za konzumaciju, dok se ne izbistri. Zamućenu i obojenu vodu potrebno je prijaviti na 0800 400 047.
Iz preventivnih razloga, zbog nepredviđenih učestalih zamućenja, pojačana je dezinfekcija vode na vodocrpilištima.
Ono što mi možemo i što činimo u ovakvim situacijama, sukladno propisima i preporukama nadležnih tijela, je redovito ispiranje vodoopskrbne mreže na javnom dijelu sustava, kao i ispiranje po dojavi potrošača o primijećenoj bilo zamućenoj, bilo obojenoj vodi. Nakon što se provede ispiranje sustava i korisnici moraju isprati interne instalacije, u protivnom talog ostane te će se ponovo pojaviti. Pojačavaju se aktivnosti na sustavu od ispiranja po područjima do pojačane kontrole korištenja hidrantske mreže.
U našem laboratoriju se svakodnevno, sukladno Planu uzorkovanja, analiziraju uzorci vode sa vodocrpilišta, vodosprema i drugih dijelova javne mreže, te sve dosadašnje analize pokazuju da je crpljena voda bistra, bez boje, okusa i mirisa, stalne temperature te da ne zahtjeva drugu obradu osim zakonom propisane dezinfekcije. Organoleptički i fizkalno- kemijski parametri su konstantni, što znači da se radi o zaštićenoj podzemnoj vodi koja nije izložena vanjskim utjecajima. Nad cjelokupnim sustavom vodoopskrbe, od crpljenja preko dezinfekcije do distributivne mreže, obavlja se 24-satni nadzor. Provjeru sukladnosti vode namijenjene javnoj vodoopskrbi nadzire HZJZ stalnim praćenjem ( monitoringom), a izvršitelji monitoringa su Županijski zavodi za javno zdravstvo.